Edukacja dzieci wiąże się z określonymi wydatkami. Pomimo zapewnień rządu, rodzice są skazani na konkretne zakupy. Dużym problemem staje się stale uaktualniana podstawa programowa. Z tego tytułu podręczniki również okresowo zmieniają swój układ. Dzięki temu wydawnictwa mogą stale zarabiać na sprzedaży nowych egzemplarzy.

Zmienia się formuła, ale czy wszystko jest inne?

Nowe podręczniki np. oblicza geografii 1 zakres podstawowy zazwyczaj posiadają bardzo wiele elementów wspólnych ze starymi wydaniami. Niestety, ale rodzice o tym nie wiedzą. Ciężko porównywać strona po stronie materiał. Zakup nowych książek to określony wydatek, który rośnie wraz z liczbą posiadanych dzieci. Zmienia się również istotna do tej pory zaleta, jaką było używanie książek przez dzieci ,,po sobie”.

Szczęścia można szukać w skupach podręczników. Czasami wyrozumiali są sami nauczyciele. Pozwalają na używanie starszych wydań, doskonale znając ich treść. To spore ułatwienie, ponieważ udostępnia nam cały rynek używanych książek. Niestety, ale nie zawsze możemy sobie na to pozwolić.

Księgarnie

Z tego prostego względu, najczęściej sięgamy po pozycje stojące na półkach sklepowych. Księgarnie ,,zacierają ręce” w okresie letnim oraz wczesną jesienią. Rodzice decydują się wtedy na masowe zakupy, licząc przy okazji na drobne upusty. Księgarnia podręczniki umożliwia takie rabaty, ale tylko w określonych momentach.

Bardzo wczesny zakup pomocy naukowych mija się z celem. Wydawnictwa zmieniają wydania dopiero w okresie między właściwą nauką. Możemy zatem niemile się zaskoczyć i zakupić nieaktualną książkę. Jeżeli będzie nowa, stracimy tylko nasz czas oraz pieniądze. Chyba, że firma umożliwia zwroty.

Nieustanny biznes

Wiele mówi się o drogich wyprawkach dla dzieci. Okazuje się jednak, że to wyłącznie puste słowa. Wydawnictwa stale zmieniają ofertę oraz dopasowują ją do obecnych wymagań programowych. Rodzice są zatem poniekąd skazani na ciągłe zakupy nowych książek.

Pewną metodą poprawiającą nasz komfort są zakupy w sieci. Często spotkamy się ze stronami oferującymi tanie książki. Podręczniki możemy porównać po samych tytułach. Wtedy znajdziemy najtańszą cenę zakupu (sprawdźmy jednak także, jakie wydanie jest nam oferowane). Koniecznie dodajmy do koszyka ewentualne koszty wysyłki. Żeby nie było tak kolorowo…

Wyprawki od rządu

Pewną poprawę sytuacji mogą przynieść tzw. wyprawki od rządu. Rodzice otrzymają pewną kwotę na zakupy dla swoich dzieci związane z edukacją. Czy projekt się jednak przyjmie i będzie kontynuowany w następnych latach? Ciężko obecnie prorokować, wiele pomysłów pomimo szlachetnych pobudek weryfikuje rzeczywistość. Warto zatem poczekać na rozwój wydarzeń.

oblicza geografii 1 zakres podstawowy Tags: